Пропускане към основното съдържание

Полша блокира парите за Украйна







Полша отказа в сряда вечерта да подкрепи пакетно споразумение за отпускане на 18 милиарда евро помощ от Европейския съюз за Украйна, както и две на вид несвързани, но на практика свързани решения за Унгария поради опасения относно отделен план за минимална ставка на корпоративния данък, са заявили четирима дипломати от ЕС пред европейската редакция на "Политико".


"Цари голямо разочарование от това, че Полша застрашава помощта за Украйна, като блокира минималния данък", каза дипломат от ЕС, описвайки този ход като "поредна ситуация на вземане на заложници".


Четирите отделни въпроса — подкрепата за Украйна, планът за разходите на Унгария по Фонда за възстановяване след пандемията, решението за замразяване на средства от 6,3 милиарда евро за Будапеща и данъчната реформа — бяха част от пакетно споразумение, което трябва да се приеме в четвъртък.


Първоначален краен срок в сряда до 17:00 ч. беше удължен до 20 ч. по искане на Полша. Когато и този срок беше пропуснат, чешкият премиер Петер Фиала, чиято страна е ротационен председател на Съвета, направи опит в последния момент да убеди своя полски колега Матеуш Моравецки да отстъпи. Фиала обаче не постигна успех. Очакванията са сега Моравецки да отнесе въпроса до срещата на лидерите на ЕС в Брюксел в четвъртък, казаха дипломати, въпреки че тази тема официално не е в дневния ред.


Крайният срок за приемане сега е удължен до четвъртък, без точен час, казаха дипломати. Съгласно условията на пакета, ако на един от четирите елемента бъде наложено вето, например за минималната данъчна ставка от Полша, всичките четири въпроса няма да бъдат одобрени.


Полша блокира минималната данъчна ставка от месеци, преди да даде вид, че отстъпва, когато получи одобрението на своя план за възстановяване.


След това беше ред на Унгария да натисне спирачките, докато не свали ветото си в понеделник. Но Варшава изрази резерви в последния момент в понеделник на среща на посланиците на ЕС.


"Това е като в провалена връзка: продължават да обещават, че следващия път ще е различно, но дълбоко в себе си знаем, че ще бъдем наранявани отново и отново", каза друг дипломат от ЕС.


Полското правителство не отговори на искане за коментар.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Секси учителка спря дъха на абитуриенти в Добрич

Учителката Миглена Георгиева – класен ръководител на 12 "б" клас, професия „ танцьор”, в Училището по изкуства СУ „Свети Климент Охридски” в Добрич, смая с визията си на бала на учениците си, пише Про Нюз Добрич. Тя изпраща абитуриенти за първи път. С невероятните си тоалет, фигура, прическа, грим педагожката по нищо не се различаваше от възпитаниците си. Присъстващите на изпращането на зрелостниците към празничната им вечеря не разбраха, че всъщност това е класната им. Георгиева, която е и ръководител на Спортен клуб „NNS Crew”, бе облечена в стилна бонбонено розова рокля. Тя разкри, че я е поръчала от чужбина чрез интернет специално за абитуриентския бал на класа си. Розовото бижу е реплика на роклята на световна звезда от шоу бизнеса. Специално учителката е посетила и съответни професионалисти в Добрич, които са се погрижили за прическата и грима й.  На въпрос защо е решила на бала на учениците си да е една от тях, Миглена Георгиева отговори: „В

Лъсна истинската причина защо Нидерландия не ни пуска и упорито ни отказва за Шенген

Пристанище Пирея е стратегически обект за цяла Южна Европа. Като към него прибавим и пристанището в Солун, Гърция е ключова за корабоплаването в тази част на света държава. Пристанищата в Пирея и Солун са най-близката точка за влизане по вода в Европа от Близкия Изток и Азия. Това коментира във "Фейсбук" експертът Петър Кичашки. През Суецкия канал, който свързва Средиземно и Червено море през Египет, е най-краткият път за стоки от Китай и Индия към Европа. Съответно двете големи гръцки пристанища са естествената врата между Европа от една страна и Близкия Изток и Азия от друга. Именно и в това, според мен, се крие разковничето за ветото на Нидерландия по отношение на нашето влизане в Шенген. Прибавянето впоследствие на Австрия към несъгласните за влизането ни в Шенген е камуфлаж, димка. То служи, за да отнеме част от огъня, насочен съвсем справедливо към Амстердам. Ако утре Холандия се откаже от ветото си, Австрия ще я последва скоропостижно без много-много колебания.